Sahip Olduğumuz Her şey İle Ödeme Yapmak Mümkün Mü?

17 Ocak 2019, Perşembe

 

Günümüz dünyası için hayat mobilin içine taşındı ve orada devam ediyor. Ancak teknoloji gelişmeye devam ediyor. Geçmişe dönüp bir baktığımızda bir gün ele avuca sığacak büyüklükte bir cihazın içinde hayatınızı idame ettireceğimizi söyleselerdi, ne düşünürdünüz? Elinizde tuttuğunuz banknotların ya da bozuklukların bu küçük cihazın içinde bir bütün hale geleceğini hayal edebilir miydiniz?

Bugün ise daha da ileri giderek ödemelerin gerçekleşmesini sağlayan mobil teknolojilerden tekrar fiziksel dünyaya geri dönüşü konuşuyoruz. Fakat bu dönüş fikir yürüttüğünüzden biraz farklı. Giyilebilir teknolojiler, saatler, giysiler, otomobiller gibi araçlar üzerinden, ödemelerin gerçekleşmesini sağlayacak teknoloji platformunu sağlamaktan bahsediyoruz.

 

Düğmeye Basmak, Şifre Girmek, Onay Kodu Beklemek Yok!

Tüm bunlar bir hayal değil. Ödemelerin geleceğini temel olarak bir kaç farklı boyutta düşünebiliriz. İlk olarak yakın gelecekte, aklınıza gelen hemen hemen herşey ödeme yapabilir hale gelecek. Giysileriniz, eviniz, arabanız, ödeme yapılabilecek. Yani ödemeler artık her an ve her yerde olacak.

İkinci olarak da, ödemeler sorunsuz ve kesintisiz bir şekilde gerçekleşecek. Yani durup da ödeme yapmayacak, herhangi bir düğmeye basmakla, şifre girmek ya da telefonunuza gelecek herhangi bir onay kodu ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Örneğin, bir mağazaya girecek, istediğinizi alacak ve ödeme o anda o alışverişin bir parçası olarak kendi kendine gerçekleşecek. Ya da taksiye bindiğinizde ödeme, sizin birşey yapmanıza gerek kalmadan gerçekleşecek, sizin hala taksinin içinde bile olmanız gerekmeyecek. Aynı şekilde ödeme almak isteyen herkesin ödeme kabul edebileceği bir dünya kurulacak. Bir başka deyişle bunu sağlayabilen herkes bir nevi “Üye İşyeri” haline gelecek…