B2B Ticarette Mobil Ödeme Döneme Başlıyor!

17 Ocak 2019, Perşembe

 

Bireysel tüketicilere yönelik kullanımı hızla artan mobil ödeme teknolojileri şirketler arası ticarette de rol almaya başlıyor.

Mobil ödeme sistemleri dünden bugüne şirketler için yapılan harcamalar sürecinde bir ödeme seçeneği olmazken; bu gidişatın yönünün değiştiğini ve artık şirketlerin de harcamalarında mobil ödeme seçeneğinin dahil olmaya başladığını söyleyebiliriz.

 

B2B Pazarını Heyecanlandıran 2 Büyük Yenilik

B2B pazarı hareketlendirmesi gelişmelerden ilki ABD’den geldi. ABD merkezli U.S. Bank’ın kurumsal müşterilerine ait ticari kartlara mobil ödeme desteği sunmasıyla hayat bulan uygulama Türkiye’de çeşitli ödeme sistemlerinin kullandığı teknolojilerle benzer bir sistemle çalışıyor.  Uygulamaya konulan hizmet ile bilhassa sık seyahat eden şirket personellerine kolaylık sağlaması amaçlanıyor.

İkinci yenilik ise dünya üzerinde 2,5 milyon şirket tarafından kullanılan B2B platformu Ariba Networks aracılığıyla gerçekleşti.  Geçtiğimiz yıllarda SAP tarafından satın alınan Ariba Networks halen 190 ülkeden üye şirkete sahip. ABD merkezli Mitek tarafından geliştirilen sistem ile bu şirketler platform üzerinden gerçekleştirdikleri ticarette mobil ödemeyi de kullanabilir hale geldi.  Yaklaşık 1 trilyon dolarlık bir işlem hacminin gerçekleştiği Ariba Networks’teki şirketlerin ne kadarının mobil ödemeden faydalanacağını şimdiden öngörmek zor olsa da mobil ödemeyi kurumlar arası ticaret taşımasıyla farklılık yarattığını çok net bir şekilde söyleyebiliriz.